У керівних принципах з питання про переміщення осіб всередині країни ООН конкретно не визначено необхідність запровадження систем збору та захисту відповідних даних щодо ВПО. Але з метою надання допомоги та захисту ВПО, а також для того, щоб забезпечити їхні особливі потреби, необхідно принаймні мати дані щодо їх кількості, місця перебування та потреб. Відповідно до Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб” в Україні функціонує єдина інформаційна база даних про ВПО, створена з метою обліку таких осіб.
Для отримання довідки повнолітня або не повнолітня (14-18 років) ВПО звертається особисто, а малолітня дитина (0-14 років), недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, – через законного представника із заявою про взяття на облік до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у у м.Києві, держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних містах рад. Якщо малолітня дитина прибула без супроводження законного представника або родича чи вітчима, мачухи, в яких проживає дитина, заяву подає від її імені представник органу опіки та піклування за місцем перебування такої дитини. Особи, які відбували покарання у місцях позбавлення волі та мали зареєстроване місце проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, на дату їх виникнення, після звільнення мають право на отримання довідки, якщо не бажають повертатися до попереднього місця проживання. На отримання довідки мають право військовослужбовці, які проходили військову службу та мали зареєстроване місце проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 вище зазначеного Закону, на дату їх виникнення.
Під час подання заяви про взяття на облік заявник пред’являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини. У разі відсутності документів,заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно- територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили переміщення.
Важливо, що довідка видається безоплатно у день звернення до уповноваженого органу з відповідною заявою. Якщо до уповноваженого органу не було надано документа з реєстрацією місця проживання на тимчасово окупованій території або території проведення АТО, уповноважений орган забов’язаний розглянути заяву протягом 15 робочих днів та прийняти рішення про видачу довідки чи відмову.Заявнику може бути відмовлено у видачі довідки ВПО:
- відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення;
- у держ. органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки;
- заявник втратив документи, що посвідчують особу;
- у документі заявника відмітки про про реєстрацію місця проживання на території адміністративно- територіальної одиниці;
- докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, не підтверджують такого факту.
Кожна дитина має отримати довідку.
Довідка діє безстроково, крім випадків, коли така довідка скасовується на передбачених законом підставах.
Підставами для скасування дії довідки про взяття на облік ВПО є обставини, з яких ВПО:
- подала заяву про відмову від довідки;
- скоїла злочин;
- повернулися до покинутого місця постійного проживання;
- виїхала на постійне місце проживання за кордон;
- подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування приймається керівником з питань соц. захисту населення за місцем проживання особи та надається ВПО протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
Оскарження такого рішення відбувається у такому ж порядку, як і рішення про відмову в надання довідки ВПО.
Матеріал підготовлений за допомогою посібника:
Лісова Ю. Правова допомога внутрішньо переміщеним особам. Національна практика. Приклади правових консультацій. Практичний посібник / Відп. ред. С. Марущенко; ступ. слова: А. Вишневський, Г.Христова. – К.: Логос, 2017. – 110 с.