За даними Міністерства соціальної політики Укрїни станом на 28 серпня 2017 року, за даними структурних підрозділів соціального захисту населення обласних та Київської міської державних адміністрацій, взято на облік 1 586 135 переселенців або 1 276 900 сімей з Донбасу і Криму, а це 4% українських виборців. Ось уже три роки вони не голосують на місцевих та на парламентських виборах в одномандатних округах. Причина цьому – неврегульованість законодавства.
Ігнорування на місцевих виборах міжнародних стандартів щодо участі внутрішньо переміщених осіб на рівноправних умовах у життєдіяльності територіальних громад, в яких вони проживають, має ознаки порушення конституційного принципу рівності прав і свобод громадян, створює перешкоди для залучення внутрішньо переміщених осіб до вирішення локальних проблем за місцем фактичного проживання. Крім цього, відсутність можливості для реалізації активного виборчого права внутрішньо переміщеними особами позбавляє цю соціальну групу реального впливу на прийняття рішень місцевими органами влади, поточна діяльність яких включає вирішення проблем, пов’язаних із внутрішнім переміщенням.
У 2015 році перед місцевими виборами громадські організації та народні депутати спробували змінити законодавство та надати ВПО можливість для реалізації виборчих прав. Перша спроба виявилася невдалою – усі три законопроекти, які були подані до Верховної Ради України так і не розглянули. Але вони мали дуже багато неврегульованих моментів, тому будемо вважати, що це був час для доопрацювання матеріалів до законопроекту про виборчі права ВПО.
З проблемами реалізації виборчих прав в Україні стикаються не лише переселенці. Також порушуються права волевиявлення трудових мігрантів та інших мобільних всередині країни громадян, фактичне місце проживання яких не збігається з їх зареєстрованим місцем проживання та, відповідно, виборчою адресою.
Боротьба за конституційне право вільного волевиявлення триває і досі. Забезпечити це право може законопроект №6240 «Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян)», який зареєстрований у Верховній Раді 27 березня 2017 року.
Цей законопроект передбачає внесення змін до Закону «Про Державний реєстр виборців» та суміжних інших нормативно-правових актів, спрямованих на забезпечення виборчих прав ВПО в Україні у всіх видах виборів. Законопроект також дозволить голосувати громадянам України за їхнім фактичним місцем проживання за рахунок спрощення процедури реєстрації виборців та усунення прив’язки виборчої адреси виборця до реєстрації його місця проживання.
Законопроект №6240 пропонує членство у територіальній громаді прив’язати до виборчої адреси. Змінити цю адресу людина може, звернувшись в органи ведення Державного реєстру виборців за новим місцем проживання не пізніше ніж на п’ятий день з початку виборчого процесу (маємо уточнити – не самих виборів, а виборчого процесу) або референдуму. Фактично така виборча адреса не може змінюватися частіше, ніж раз на півроку.
До заяви про зміну виборчої адреси людина має надати один з наступних документів:
- договір оренди житла;
- довідку про взяття на облік ВПО;
- документ, який засвідчує догляд за особою;
- документ, що засвідчує підприємницьку діяльність в цій територіальній громаді;
- документ, що підтверджує право власності на житло;
- документ, що засвідчує шлюб або родинні відносини з людиною.
Для того, аби законопроект не допустив зловживання голосування прописані запобіжники:
- заява подається у будь-який час, але не пізніше, ніж на п’ятий день з дня початку виборчого процесу;
- якщо виборець змінив виборчу адресу, повторна заява може бути подана не раніше, ніж через 180 днів з дня останньої зміни даних у Реєстрі;
- повторна зміна виборчої адреси після початку виборчого процесу забороняється;
- якщо виборець став на консульський облік закордоном, змінив зареєстроване місце проживання тощо, то органи ведення Реєстру враховують виключно останні відомості про виборця.
Щодо можливостей законопроекту №6240 для ВПО та трудових мігрантів:
- не створюється проблем для процесу утворення виборчих округів та формування списків виборців;
- обмежуються можливості для зловживань з боку виборців чи кандидатів;
- виборець стимулюється змінювати виборчу адресу незалежно від дати виборів і свідомо обирати свою виборчу адресу.
Якщо Верховна Рада прийме Закон «Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян)», то ВПО та інші мобільні всередині країни громадяни зможуть реалізувати свої законні та конституційні виборчі права на місцевих виборах. Крім того, прийняття Закону допоможе запобігти дискримінації за місцем проживання та регіональною ознакою громадян під час реалізації виборчих та інших прав.
Це допоможе гармонізувати законодавство України із міжнародними стандартами політики щодо внутрішньо переміщених осіб, трудових мігрантів та інших категорій громадян та створить сприятливі умови для інтеграції ВПО та їх рівноправної участі у вирішенні питань загальнонаціонального та локального значення.
З законопроектом № 6240 можна ознайомитись на офіційному сайті Верховної Ради України.
Дякуємо за підготовку матеріалу та консультації Громадському холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”, які є одними з авторів законопроекту №6240, а також Програмі радників Мінсоцполітики за інформаційну кампанію у регіонах щодо можливостей законопроекту.