У наступному році бюджет Росії виділяє близько 1,4 мільярда доларів на державні медіа та пропагандистські кампанії. Це приблизно на 13% більше, ніж торік. На тимчасово окупованих територіях РФ виділено 72 мільйони доларів на рік для впливу лише на ці регіони. Про це заявив народний депутат України 9 скликання, Члена Постійної делегації у Парламентській Асамблеї Ради Європи Ростислав Тістик під час конференції «Коаліція проти дезінформації», яка відбулась у Вашингтоні наприкінці жовтня 2024.
За словами народного обранця, крім внутрішніх витрат на пропаганду ,Росія також інвестує в закордонні кампанії, особливо в Європі, де поширюються повідомлення про нібито шкоду від санкцій ЄС для європейських громадян та необхідність мирних переговорів. У Європі російська пропаганда поширює такі наративи через регіональні медіа, просуваючи антиукраїнські настрої та через проросійські організації, що діють у різних країнах.
Ростіслав Тістик звернув увагу, що Росія прагне впливати на широку авдиторію, здійснюючи цей вплив через соціальні медіа та міжнародні медіа-ресурси. «Щодня тисячі тролів та ботів у соцмережах активно коментують, діляться, створюють контент, спрямований на різні країни. Наприклад, в Х, колишньому Твітері, виявили мережу з понад 50 тисяч акаунтів, пов’язаних з російськими ботами, які щодня поширюють дезінформацію. І сучасна стратегія російської дезінформації активно використовує соціальні медіа, щоб швидко досягти авдиторії та поширювати наративи.
«Російська дезінформація в фейсбук, який популярний в Україні, здійснюється через тисячі фейкових акаунтів та автоматизованих ботів, які активно створюють дописи, коментують тощо. Вони часто зосереджуються на темах війни, економічних труднощах, соціальних питаннях, намагаючись підірвати довіру до українського Уряду та Президента. Росія, як результат, цими фейковими новинами намагається створити фейкові наративи, які часто поширюються швидше, ніж правдиві новини», підкреслив нардеп.
Не менший пропагандистський вплив здійснює РФ і на своє власне населення.
За даними Інституту стратегічного діалогу підтримка війни серед молодих росіян 35-40%, а серед інших вікових категорій – на рівні 60-70%. Ці цифри відображають потужний вплив державної пропаганди на населення та обмежений доступ до незалежних джерел інформації. Ця статистика є важливою для розуміння внутрішньої ситуації в Росії та ефективності державної пропаганди.
Десять років тому, коли пропагандистська машина Кремля почала працювати на повну потужність, російські громадяни поступово почали вірити в наративи про нацистів в Україні. Цей образ був створений різними контрольованими державою ресурсами і був спрямований на виправдання будь-яких агресивних дій Росії на міжнародній арені.
Пропагандистські медіа-канали поширювали історії про нібито українських націоналістів-бандерівців і показували спотворені або сфабриковані випадки переслідування російськомовних громадян. Тисячі сюжетів, ток-шоу, фільмів та репортажів формують сприйняття України як ворожої держави, нібито з ворожими намірами проти Росії та всього російського світу. З часом значна частина російського суспільства прийняла таку перспективу і почала бачити Україну не як країну-сусіда, а як небезпечного ворога, виправдовуючи російську агресію та мілітаризацію. Це дозволило Кремлю створити атмосферу постійної загрози, яка консолідувала населення навколо їхньої державної влади, незалежно від реальної ситуації в Україні. С початку війни у лютому 2022 року Росія проводить масштабну кампанію з дезінформації, поширюючи сотні тисяч фейкових новин та пропагандистських матеріалів.
За даними незалежних дослідників кількість матеріалів дезінформації, створених лише за перший рік, перевищила 300 тисяч, і ця кількість значно зросла з часом. Дослідники оцінюють, що Росія використовувала понад 100 вебсайтів та численні акаунти в соціальних мережах для поширення фейкових новин, маніпулятивних зображень, відео, спрямованих на дестабілізацію підтримки України на міжнародній арені, зберігаючи при цьому внутрішню підримку.
Ключові нарративи, включаючи зображення українців як неонацистів та знецінення західної підтримки України, щоб зобразити Україну ізольованою. Крім того, ця компанія часто використовувала маніпуляційні зображення та підроблені відеоматеріали, щоб звинуватити українську армію, допомагаючи Кремлю удержувати стабільний рівень внутрішньої підтримки своїх дій.
«Історія показує, що коли пропаганда підпорядковується державі для виправдання злочинів, маніпулювання історією та обмеження доступу громадян до правдивої інформації, вона має виключно небезпечні та руйнівні наслідки не лише для міжнародного суспільства, але й для міжнародної стабільності та безпеки, як це сталося з нацистською пропагандою перед Другою світовою війною», – відзначив Ростислав Тістик.
Валентина Бикова